מהנעשה בתנועה המסורתית. ההודעה השבועית

[shashin type=”photo” id=”4560″ size=”medium” columns=”1″ order=”user” position=”right”]מתווה הפשרה בכותל, וענין המקוואות 

 השבוע הצהיר ראש הממשלה כי הסדר הפשרה לתפילה בכותל המערבי נתקל בקשיים, וכי תוקם ועדה שתציג בעוד כחודשיים מסקנות לפתרון הקשים. עוד הוסיף ראש הממשלה כי הוא מחויב למציאת פתרון ולהסדיר את התפילה בכותל. מתווה הפשרה בכותל, עליו קיימנו משא ומתן במשך שלוש שנים עומד בפני בחינה מחודשת בעקבות לחץ חרדי מאסיבי. אותם מנהיגים חרדים שהיו חלק מהמשא והמתן, מאיימים כיום ומביאים להצהרתו זו של ראש הממשלה. איננו מעלים על דעתו שממשלת ישראל תיסוג ממתווה הפשרה ההיסטורית, שאליו הגיעו הצדדים לאחר משא ומתן ארוך ואינטנסיבי, ואשר עליו התחייב ראש הממשלה באין-ספור פורומים והתכנסויות. אם תיסוג ממשלת ישראל מההסכם הזה, מדובר לא רק בנזק עצום לתדמית ישראל מבחינה יהודית וציונית אלא גם שבירת כלים בכל הנוגע למהותו של המשטר הדמוקרטי, משמעותה של התחייבות שלטונית.

עדכונ בנושא עליו חתומים ראשי התנועה בארץ

שואלי פסט, יו”ר התנועה המסורתית

הרב דובי חיון, נשיא-עמית כנסת הרבנים

עו”ד יזהר הס, מנכ”ל התנועה המסורתית

הרב מאוריסיו בלטר, נשיא-עמית כנסת הרבנים

רקפת גינסברג, סמנכ”ל התנועה המסורתית

הרב אנדי סאקס, מזכ”ל כנסת הרבנים

חברי התנועה המסורתית ואוהדיה,
ימים לא פשוטים עוברים עלינו, ורצינו לעדכנכם ולשתף אתכם בהתפתחויות.
מתווה הפשרה בכותל, עליו עמלנו  בשנים האחרונות ואשר גילם התפשרות משמעותית בצד הישגים משמעותיים, עבר כזכור בממשלה ברוב קולות (15 הצביעו בעד, 5 נגד) וקיבל תוקף של החלטת ממשלה. בהתאם ללוח הזמנים המדוקדק הנספח למתווה, אמור היה שר הדתות לחתום על התקנות החדשות לחוק המקומות הקדושים תוך 30 יום מהחלטת הממשלה. המועד חלף. התקנות לא נחתמו. היה זה השלב הראשון ביישום המתווה, והוא הופר. היום התבשרנו שהממשלה החליטה למנות צוות חדש שיבחן את יישום המתווה תוך 60 יום. אנו אמנם מקבלים מסרים מרגיעים מלשכת ראש הממשלה, אך גם קוראים את העיתונות ושומעים את ההכרזות הלוחמניות, המבזות, של חברי הכנסת והשרים החרדים המתחרים זה בזה מי יעשה שימוש בשפה שפלה יותר כדי לתאר את היהדות הקונסרבטיבית והרפורמית.
במקביל, התפתח משבר המקוואות. בעקבות הפסיקה התקדימית של בית המשפט העליון שקבע שהאפליה במקוואות אינה חוקית, העלו המפלגות החרדיות הצעה לחוק-עוקף-בג”צ, הצעה שעברה בקריאה טרומית ומונחת כעת בוועדת הפנים להמשך חקיקה. גם כאן אנו מקבלים מסרים מרגיעים ממשרד ראש הממשלה, ולפיהם החוק לא יקודם.
שני העניינים מטרידים עד מאוד.
בעניין המקוואות, חוות הדעת של היועמ”ש לממשלה אשר קבעה שהחוק אינו חוקתי היא משמעותית מאוד. יתר על כן, אנו סבורים כי ניתן היה – ועדיין ניתן – למצוא לסוגיה זו פתרונות פרקטיים. עשר שנים התנהל תיק המקוואות בבתי המשפט השונים. השופטים דחקו לא פעם בבאי כוח המדינה למצוא פתרון שייתר את הצורך לפסוק. אנחנו הסכמנו, משרד הדתות סירב. עם זאת, גם כעת, אנו נכונים להיכנס למו”מ על מנת להגיע לפתרון מוסכם.
עניין הכותל, לעומת זאת, הוא שונה בתכלית. כאן כבר הכל נחתם וסוכם. קיימנו משא ומתן במשך שלוש שנים; הצמרת הבכירה ביותר של יהדות ארה”ב (לא רק מנהיגי הזרמים) הייתה מעורבת במו”מ הזה; מזכיר הממשלה עצמו הוא שניהל את המו”מ, ועשה זאת בשם ובמלכות וביד רמה. הגענו למתווה מוסכם על כל הצדדים. הממשלה הצביעה עליו. אישרה אותו.
אם חלילה תיסוג ממשלת ישראל מהסיכום הזה, מדובר לא רק בנזק עצום לתדמית ישראל מבחינה יהודית וציונית אלא גם שבירת כלים בכל הנוגע למהותו של המשטר הדמוקרטי, משמעותה של התחייבות שלטונית. ספק אם הקרע הזה יהיה ניתן לאיחוי, ועל כן אנו נערכים למאבק ציבורי ממושך ואקטיבי כדי להבטיח שהמתווה שסוכם יתבצע ככתבו וכלשונו.
בימים אלה אנו מקיימים סבב התייעצויות. נשמח לרעיונות ונשמח לתמיכה. חברי וחברות התנועה המסורתית בישראל – יחד עם שותפינו בתנועה הרפורמית ובאורתודוקסיה המודרנית הליבראלית – יובילו כאן שיח יהודי חדש, שראשיתו במאבק אזרחי ואחריתו בהפיכת מדינת ישראל למקום שהוא גם דמוקרטי יותר אבל בעיקר יהודי יותר.
אנו בונים תוכנית פעולה שבמרכזה תהיה התביעה להשיב לציבור את אשר שייך לציבור. אם רחבה שווה-אך-נפרדת (שווה במעמד, ושווה במימון) לא תוקצה לזרמים כמובטח, אנו שבים לאשר ראוי היה לקבל לכתחילה: שימוש ברחבה הציבורית בכותל עצמו לתפילות מעורבות וקבועות ולטקסי חיים – בר ובת מצווה ללא מחיצה!
בשבועות הקרובים, בהתאם להתפתחויות, נתחיל בפעילות השטח. אנא העבירו מכתב זה לחברי קהילותיכם.

Tagged with: , ,
Posted in ניוזלטר 'קולנו'

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Events and Prayers Calendar
Subscribe to Weekly Newsletter ‘Kolenu’