נוע”ם כפר ורדים

[shashin type=”photo” id=”4527″ size=”medium” columns=”1″ order=”user” position=”right”]שמחה מאד להביא מדבריו של אביתר פרוחי, בנם של חברינו מילאת ויוני, שסיכם את פעילותו בנוע”ם בצורה כל כך יפה ורהוטה.  יישר כח!  וכן ירבו!

יומן מסע- התפתחות אישית ומעורבות חברתית.   במסגרת המחויבות האישית שלי, התנדבתי כמדריך בסניף נוע”ם שבכפר ורדים.

[shashin type=”photo” id=”5042″ size=”medium” columns=”1″ order=”user” position=”right”]

צוות המדריכים

מבוא- רקע על נוע”ם
נוע”ם היא תנועת נוער המשתייכת לתנועה המסורתית- התנועה הקונסרבטיבית (נוע”ם= נוער מסורתי).
התנועה פועלת בתפוצה ארצית, ביותר מ-20 סניפים ברחבי ישראל, ובתפוצה עולמית במדינות שונות באירופה, דרום וצפון אמריקה ואפריקה.
התנועה שומרת שבת, ומחנכת למסורת היהודית ולעקרונות היסוד של התנועה:
-דמוקרטיה, שוויון ושלום
-יהדות מסורתית יוצרת
-מעורבות חברתית ותעל”ה (תיקון עולם למען הכלל)
-ציונות ואהבת הארץ
-קהילה פלורליסטית
-אחריות, עצמאות וקבלת החלטות

התנועה פועלת על פי רוח הפסוק המקושר אליה “דרכיה דרכי נעם וכל נתיבותיה שלום” (משלי ג’ י”ז), ועקרונות היסוד שלה מתבטאים בכל פעולותיה ברמה כזו או אחרת.
מכיוון שנוע”ם היא תנועה קטנה (במספר החברים בה), כל הטיולים וכלל המפעלים הם ארציים- פעילי התנועה עובדים לצד ובשיתוף בני נוער מרחבי הארץ ויוצרים איתם קשרים לאורך זמן. החברים בתנועה עוברים הכשרות וסמינרים המעודדים תהליך בירור וגיבוש זהות יהודית רבת פנים ורלוונטית להיום, המפגיש בין ישראליות לבין מסורת אבותינו ואימותינו. הם פועלים להעמקת השייכות היהודית על ידי שיח פתוח, לימוד מעמיק וחוויה משמעותית, תוך שמירה על גישה פלורליסטית ומכבדת.
פעילי נוע”ם מגיעים מכל גווני החברה הישראלית ושכבותיה ומתנהלים באקלים מכבד, שוויוני, מאתגר ומאפשר, ובסביבת פעילות נגישה המתאימה לכל אדם, בהם בעלי צרכים מיוחדים.

רקע על סניף נוע”ם כפר ורדים

סניף נוע”ם כפר ורדים הוקם לפני שלוש שנים על ידי שלוש בנות שמצאו את מקומן בתנועה הארצית, והבינו כי ערכיה הם הערכים עליהם הן רוצות לחנך את הנוער שבכפר ולפעול על פיהם. בשיתוף עם נילי אלדר, מחנכת ומורה לשל”ח וידיעת הארץ בדימוס, ועם ניסיון מרובה בעבודה עם בני נוער, נפתחה פעילותו של הסניף. בשלוש השנים בהן הוא פועל, צוות מדריכי הסניף צמח ומונה עכשיו 16 תיכוניסטים וכ-70 חניכים ופעילים בסניף באופן כללי.
הסניף מקיים פעולות ביום שלישי לפי קבוצות גיל, בנים ובנות באותה קבוצה. בכל שבוע הפעולה בנושא אחר- ערכים שונים או נושאים אקטואליים אשר משמעותיים למדריך.
בימי שישי הסניף מקיים פעולה במסגרת של כל קבוצות הגיל ביחד, ומטרתה להשתחרר, להנות ולהתכונן רוחנית לשבת.
מלבד הפעילויות השבועיות הקבועות, הסניף מקיים פעילויות קהילתיות שונות. בשנת הפעילות האחרונה קיימו מדריכי הסניף מפגשים עם תושבים ותיקים בכפר ורדים, פעילויות משותפות עם מתנדבי “בית אליעזר”, התרמת מוצרי מזון לנזקקים בראש השנה ובפסח, חלוקת משלוחי מנות בראש השנה ופורים לתושבי הכפר הותיקים ועוד.
הסניף משתתף בטיולים ושבתונים ארציים, לצד שבתוניםסניפיים, פעילויות בחגים ואירועים קהילתיים בכפר ורדים.

חוויותיי כמדריך

הגעתי לנוע”ם כחניך בכיתה ז’, עברתי קורס הדרכה בכיתה ט’ וכעת אני מדריך בסניף. כחניך, בחרתי בתנועה זו כי הרגשתי שהיא נותנת לי מקום שמרגיש לי כמו בית ובו אוכל להיות אני והתחברתי לערכים עליהם התבססו הפעולות. ערכים של שוויון ופלורליזם, לצד קשר עם היהדות, מתינות דתית ומעורבות חברתית, הם ערכים אשר קרובים ללבי, והביטוי שלהם בנוע”ם יצר אצלי את הזיקה לתנועת הנוער הזו.
השתתפתי בטיולים ושבתונים רבים, סמינרים ומחנות קיץ של התנועה.
אני מרגיש בנוע”ם כמו בבית- מגיע כל שבוע לפעולות ופוגש את חברי הצוות אשר אליהם אני קרוב ועליהם אני סומך, מעביר פעולה לחניכים והחניכות שבאים עם רצון ואנרגיות בלתי נגמרים, ואז נשאר לישיבת צוות וארוחת ערב משותפת עם כל התיכוניסטים.
אני מדריך חניכות וחניכים בכיתות ה’-ו’, בשיתוף עם מדריכה מקסימה ששמה יסמין.
כבר כשהייתי חניך ידעתי שאני רוצה להיות מדריך בתנועת נוער, להשפיע ולחנך לערכים שחשובים לי. אינני מדריך כדי למלא את מכסת השעות של המחויבות האישית שלי, אלא כי אני באמת ובתמים מאמין שזו הדרך הטובה ביותר להיות מעורב חברתית ולעשות שינוי.
בתנועה עברתי חוויות רבות ואני מאמין שניסיוני כמדריך עיצב את אישיותי לא פחות משעיצב את אישיותם של חניכי. הכשרתי כמדריך בנוע”ם נתנה לי את הכלים והידע להעביר פעולות ומתודות לקבוצות בגדלים וגילאים שונים, להתמודד עם בעיות רגשיות של חניכים, להוביל תפילה שוויונית ולהיות פעיל ומעורב בחברה.בנוסף לפעילותי כמדריך, אני נציג הסניף בועדת צפון של מועצת התיכוניסטים של נוע”ם.

בגלל הקשר הקרוב שלי ואהבתי לתנועה והסניף, אני מתכוון להיות פעיל בו גם בשנה הבאה.

[shashin type=”photo” id=”5041″ size=”medium” columns=”2″ order=”user” position=”center”]  פעילות יום שישי

[shashin type=”photo” id=”5040″ size=”medium” columns=”1″ order=”user” position=”center”] שחרית במים, חניכי קורס ההדרכה של שנת תשע”ד מובילים תפילת שחרית בנחל כזיב.  בטיול סוכות

Tagged with: , ,
Posted in ניוזלטר 'קולנו'
2 comments on “נוע”ם כפר ורדים
  1. יעל שלו-שמיר says:

    יישר כח לאביתר על השיתוף בחוויותיך כמדריך, ולוואי שתמיד תזכה ליהנות מנתינה

  2. פינה זיו says:

    אביתר אנחנו גאים בך ובמשפחתך אוהבים משפחת זיו

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Events and Prayers Calendar
Subscribe to Weekly Newsletter ‘Kolenu’