חנוכת בית הכנסת החדש – קיץ 2012

זה היום עשה ה’ – נגילה ונשמחה בו!

כבר כמה שנים שהקהילה שוכנת בביתה החדש, מעל לכיכר 8, בית לתפילות, ללימוד ולפעילות חינוכית וחברתית. הבית הוקם בסיוע המשרד לשירותי דת ומהמועצה המקומית בכפר ורדים , ובעיקר בזכות עקשנותם ופעילותם של הרבה מאד חברי הקהילה בארץ ובחול !

טקס הנחת אבן הפינה באתר הבנייה.

טקס הנחת אבן הפינה באתר הבנייה.

בית הכנסת החדש נחנך בקיץ 2012.  

גשם זלעפות שירד בפברואר 2011, עת בקרה כאן משלחת הרבנים הקונסרבטיבים מארה”ב, מנע קיום הטקס באתר הבניה, ולכן הוא נערך במבואת הגנים, מקום בו התפללה קהילתנו במשך כשלוש עשרה שנים. היה מרגש מאד – נישאו ברכות ונאומים, נחתמה תעודת הקלף והוכנסה לבקבוק שנשמר עד שהתחילו עבודות הבניה. כשחפרו את היסודות, התאספו חברי הקהילה, באתר בית הכנסת החדש ורות דרוקס נתכבדה בהטמנת הבקבוק ביסודות הבנין.

טקס לכבוד הנחת אבן הפינה

טקס לכבוד הנחת אבן הפינה

בהרמת כוס, ובברכת “שהחיינו” הרגשנו כולנו שאנו עומדים בפני רגע מכונן לקהילתנו. הולך ומוקם הבנין שישמש לנו כבית מכאן והלאה. לא עוד נאלץ להקים בית כנסת בכל יום שישי ולהחזירו למחסן לאחר תפילות השבת.

בינואר 2012 ארחנו את משלחת הרבנים פעם נוספת, אך הפעם בבנין החדש שבנייתו אמנם נסתיימה, אך עדיין נמנע מאיתנו לפעול בו. וכמה סמלי הדבר שנטענו יחד מקומיים ואורחים את עץ הזית.

חפירת היסודות של בית הכנסת החדש.

חפירת היסודות של בית הכנסת החדש.

הבניין נקרא על שם משפחת זימר שסייעה רבות בהקמתו. הוא ממוקם כחלק מקרית החינוך של הכפר בסמוך לחטיבת הביניים “אמירים” מעל כיכר 8 (ראו מפת הגעה כאן).

מצב הבניה

מראה המבנה מאחור, לכיוון הכפר.

מראה המבנה מאחור, לכיוון הכפר.

במבנה קיים אולם תפילה, ואנו שמחים מאד לקיים בו תפילות, שיעורים למבוגרים, לנוער ולילדים, פעילות לילדים ולנוער, טקסי ברית וזבד הבת, בר/בת מצווה בשחרית ובמנחה, הנחת תפילין ועוד.

יש לנו עוד תוכניות רבות לעתיד, כמו בניית אגף נוסף שישמש כתוספת לאולם המרכזי של בית הכנסת בחגי תשרי, ואירועים רבי משתתפים, כמו גם ישמש כבית מדרש לשיעורי יהדות וכן לפעילות נוע”ם ועוד…

תהלוכה של העברת ספרי התורה למשכנם החדש עוברת ברחובות כפר ורדים.

תהלוכה של העברת ספרי התורה למשכנם החדש עוברת ברחובות כפר ורדים.

   

העברת ספרי התורה

בית הכנסת החדש נחנך ביום 25 במאי 2012, ממש לפני חג מתן תורה עת הועברו ארון הקודש וספרי התורה למבנה החדש בשירה וריקודים.

ספרי התורה הובלו ממבואת הגנים למשכנם החדש בתהלוכה חגיגית, בהשתתפות חברי קהילה ותושבים רבים, תקיעות בשופר ונגינת כליזמרים ובשמחה רבה. הם נישאו ברחובות הכפר תחת חופות רקומות ותוך שירה בה לקחו חלק משפחות שלמות, והספרים הכבדים הועברו מיד ליד לאורך כל המסע.

תהלוכת ספרי התורה נכנסת לתוך בנין בית הכנסת החדש.

תהלוכת ספרי התורה נכנסת לתוך בנין בית הכנסת החדש.

בהגיע התהלוכה לבית הכנסת נערך טקס מרגש של הכנסת ספרי התורה למשכן הקבע החדש, אם כי עדיין בארון הקודש הזמני ששימש עד שהוקדש ארון הקודש החדש, תרומתה של משפחת דרוקס, לזכרו של אדם דרוקס ז”ל, מראשוני הקהילה והפעילים בה.

טקס שיכון ספרי התורה במשכנם החדש.

טקס שיכון ספרי התורה במשכנם החדש.

 

אלמנטים מיוחדים

ארון הקודש מוקף בחלונות הצופים אל הגינה האחרית (פיתוח הגינון מתוכנן לעתיד).

ארון הקודש המיוחד, שהוקדש לזכרו של אדם דרוקס ז”ל ונתרם ע”י בני משפחתו וידידיו, תוכנן ונבנה ע”י ישראל קורנפלד, מנהלה של נגריית “מדור לדור” בכרמיאל. מעל הארון, וכחלק ממנו חקוק המשפט: “דרכיה דרכי נועם” שאותיותיו מוארות מבפנים, ומשמשות נר-תמיד.

ארון הקודש המיוחד ושולחן התפילה המתכוונן.

ארון הקודש המיוחד ושולחן התפילה המתכוונן.

נר התמיד מוקדש לכבודו של הרב צבי ברגר, שהיה רבה של קהילתנו במשך 13 שנים, מאז הקמתה של הקהילה בכפר ורדים.

שולחן התפילה, התיבה החדשה שתרמה לנו משפחת גודמן, לזכרה של הבת נורית גודמן סיגלר שנפטרה בפברואר 2013, עוצב ע”י שמעון סיגלר ועבודת הנגרות בוצעה ע”י חבר טוב. טקס הקדשת השולחן התקיים ביום שישי 21 בפברואר 14 לאחר האזכרה של נורית בבית הקברות בשעה 12:30.

מנורה בצורת מגן דוד עם נברשות בודדות יורדות מכל פינה.

מנורה בצורת מגן דוד עם נברשות בודדות יורדות מכל פינה.

ייחודו של השולחן ביופיו, ובכך שיש בו מתקן שנועד לשינוי גובהו כדי לאפשר נגישות של נכים, נערים ונערות ובכלל אנשים לא גבוהים לקריאה בתורה ול”עליות”. 

מעל מרכז אולם התפילות תלויה מנורה מיוחדת במינה, מגן דוד מעץ, ומששת קודקודיו יורדות מנורות זכוכית חלבית בגוון תכלת, שמאירות את האולם וממלאות את המקום בסמליות ומסתורין.

את המנורה על כל חלקיה תרמו לקהילתנו שלומית וגבי פיש מכפר ורדים. שלומית היא אמנית זכוכית, עצבה את המנורה והכינה את חלקי הזכוכית, וגבי תרם את הידע הטכני, ותליית המתקן המענין והמסובך הזה.

השמלה היפיפיה והחגיגית של ספר התורה.

השמלה היפיפיה והחגיגית של ספר התורה.

הגב’ דבורה וויס, אשת הרב ג’רלד וויס מארה”ב, שהתנדב לשמש כרב הקהילה בחודשי הקיץ של שנת 2012, הגתה פרוייקט משותף עם נשות כפר ורדים. היא תפרה שמלה חג לבנה לספר תורה ועליה, בעבודת טלאים, רקמה “עץ חיים” מבדים בגווני לבן שונים אותם תרמו נשות הכפר מאוצרותיהן. השמלה משמשת לכיסוי ספר התורה בחגים.

חשוב לציין גם את :

  • תרומתו של ליאו סטשובר, שתרם את המערכת האור-קולית לזכר אשתו  ולזכר חברו.
  • תרומתו של חברנו היקר שלמה דה הרטוך ז”ל [נפטר בחודש יולי 16]- מחצית מעלות המיזוג, דבר שמאפשר לנו להשתמש במבנה בימי הקיץ החמים ובחורף הקר.

לתרומה לבנייה

אנו שמחים ומברכים על כל תרומה מכל סוג שהוא.

מי שמעוניין לתרום לבית הכנסת באופן כספי או בכל דרך אחרת ניתן לפנות אל הרבה נטלי לסטרג’ר או ליו”ר הקהילה, עופר דוד. לפרטים נוספים על תרומה הקליקו כאן.

הוקרה

וזה גם המקום להודות לכל בעלי החזון, העוסקים במלאכה והתורמים, על כל העשייה, הדבקות והאנרגיות, על כל המאמץ שהושקע בהגשמת החלום הזה עד כה – ומכאן והלאה. תודה על כך שאתם פה, על הרעיונות והביצוע, ועל התוצאה המופלאה.

Events and Prayers Calendar
Subscribe to Weekly Newsletter ‘Kolenu’