בית מדרש קהילתי

על שלושה דברים העולם עומד: על התורה, על העבודה ועל גמילות חסדים” [אבות, א’ב’]

אחד מעמודי היסוד של הקהילה מראשית דרכה היה לימוד התורה. עם הקמת המניין המשפחתי המסורתי בכפר ורדים, לראשונה, נוסד בית מדרש הפתוח לכולם – נשים כגברים, צעירים כבוגרים, תלמידים לצד אלה שלא טעמו דף גמרא מעולם.

האמונה שלנו היא כי ערך הלימוד יסודי לעם ולתרבות שלנו, והוא הערב לקיומינו בעתיד. המפגש עם הטקסטים העתיקים מחד, יחד עם העולם המודרני בו אנו חיים מאידך, יוצר בתוך בית המדרש שיח עמוק ומשמעותי לדורנו. קבוצות הלימוד השונות נפגשות לאורך כל השנה, בנושאים שונים ובקהלים שונים.

העובדה כי כבר 21 שנה פועל ביישוב חילוני בהגדרה בית מדרש ציוני ופלורליסטי תוסס, בו אנשים ונשים לומדות ולומדים תורה בקביעות, בין אם הלימוד הוא של תלמוד או מדרשי חז”ל, פרשת שבוע או פילוסופיה יהודית – עובדה זו מופלאה בפני עצמה.

גם בית מדרש בין-דתי, ‘לימוד גליל’ ומעגל נשים לראש חודש –  כל אחת ואחד עם מה שהלב רוצה והנשמה מבקשת, כי כבר אמרו חז”ל: “אין אדם לומד אלא במקום שליבו חפץ”.

ובאמת, זכינו לבנות מקום של אהבת תורה ואהבת אלוהים ואדם – כל אדם! בית המדרש שלנו מציע מדי שנה מגוון רחב של הזדמנויות ונושאים ללימוד לקהלים מגוונים, ומעת לעת, נפתחות תוכניות לימוד חדשות ע”פ הביקוש.

המרצה:

את מרבית המפגשים תנחה הרבָּה נטלי לסטרג’ר, רבָּת הקהילה. למידע נוסף ניתן לפנות לרבה נטלי, 050-5249101, או בדוא”ל: raba.kv.masorti@gmail.com

תשלום:

ההשתתפות בשיעורים איננה כרוכה בתשלום לחברי וחברות הקהילה המשלמים דמי חבר שנתיים.

לאלה שאינם חברים/ות בקהילה על בסיס קבוע, יעלה כל מפגש לימוד סכום סמלי של 20 ש”ח, כתרומה.

פעילות בית המדרש לשנת תשע”ח – 2018.

בימי ראשון בין השעות 20:00-21:30

השנה יתקיימו שתי תכניות לימוד שונות, כל סדרה לסירוגין, אחת לשבועיים.

 • ראשון בלימוד: בית המדרש לזכויות האדם. 
  נעיין במקורות היהודיים הדנים בזכויותיו וחובותיו של האדם, נחפש את המפגש בין תפיסות העולם הליבראליות המעמידות את זכויות האדם במרכז הוויית כל חברה אנושית לבין התפיסות המסורתיות , המניחות את האל מעל לרצון האדם. האם קיימות זכויות אדם ע”פ המסורת היהודית? נדון בזכות לחיים, לקניין, לביטחון, לחינוך. נערער אחר זכויות המיעוטים, זכויות הנשים, הזכות לבריאות ועוד ועוד. במהלך השנה, יובאו מרצים/מרצות מן החוץ להעשיר אותנו בידיעותיהם בתחום זה.
  המפגש הראשון יתקיים ב-12/11/17 בשעה 20:00
 • ראשון בלימוד: ‘ואני תפילתי’ – עולם הליטורגיה היהודית, עיון ולימוד מעשי.
  אחת לשבועיים, נתכנס ללימוד עיוני ומעשי בסידור התפילות, נלמד את יסודות התפילה, “המדיטציה היהודית”, את התפתחותה. נלמד מזמורים ופיוטים חדשים למילים העתיקות. גם נלמד את טעמי המקרא, וכיצד לצלוח קריאה בתורה ובהפטרה.
  המפגש הראשון יתקיים ב-19/11/17 בשעה 20:00

בימי רביעי בין השעות 20:00-21:30, מדי שבוע

 • פ”ש ומדרש
  מפגשי לימוד על פרשת השבוע מתוך המדרש העתיק והמודרני. העיון האינטימי בין שורות הפרשה, מביאה בכל שבוע תובנות ומחשבות בסוגיות החיים השונות. זו השנה השנייה ששיעור זה מתקיים.
  המפגש הראשון לשנה זו יתקיים ביום רביעי ה-15/11/17, בשעה 20:00

בימי חמישי בין השעות 11:00-12:30, מדי שבוע

 • ללמוד תלמוד מהתחלה.
  תמיד רציתם ולא העזתם? זה הזמן להתחיל ללמוד תלמוד [גמרא], והשנה נלמד סוגיות נבחרות מרחבי הש”ס. הזדמנות לטעום לימוד גמרא גם למי שלא פתח/ה גמרא אף פעם. אין צורך בידע קודם, בואו כפי שאתם!

במוצאי שבת שלפני ראש חודש

 • תתחדשי – מעגל נשי/אישי של לימוד, מדרש ושירה לראש חודש.
  שנה שנייה שאנו מתכנסות אחת לחודש, חברות וידידות, למפגש נשי אישי, רווי בלימוד, שירה, מדרש ושמחה לכבוד החודש העברי החדש. המפגש מתקיים בדרך כלל במוצאי השבת שלפני ראש החודש העברי. למעוניינות להצטרף, נא לשלוח הודעה לרבה נטלי – ותצורפו לקבוצת הווצאפ של הקבוצה!
Events and Prayers Calendar
Subscribe to Weekly Newsletter ‘Kolenu’