תפילות יום הכיפורים בגרסה הביתית : "אשרי יושבי ביתך"

*ערב יום הכיפורים התשפ"א, חגים בצל קורונה*

*הודעה חשובה מעופר דוד והרבָּה נטלי לכל אחת ואחד מכם*

חברות אהובות ויקרות, חברים אהובים ויקרים, ראשית אנחנו מבקשים לברך כל אחת ואחד מכם בכתיבה וחתימה טובה, ושנה טובה שתהיה לנו ולאהובינו, ולעולם כולו – למרות הכל.

המגיפה המשתוללת ברחבי העולם, וגם בישראל, לא מניחה לנו זה חודשים ארוכים להמשיך חיינו כאילו דבר לא קרה, ושבעתיים בשבועות האחרונים ובוודאי בעצם הימים הללו, ימים שבין ראש השנה ליום הכיפורים. ניסינו לדחות את הקץ, ניסינו לחשב מסלול מחדש אחת לכמה ימים כדי לברור לנו את המיטב שבתוך מציאות כה שברירית. יחד עם ועד הקהילה, שליחי ושליחות הציבור שלנו תהינו 'מהי הדרך הישרה שיבור לו האדם' בעת הזו, ומהי הדרך הנכונה, האחראית, והרצויה לפני אלוהים ואדם בזמן הזה שנכון לקהילה שלנו לילך בה.

למעלה מחודשיים שאנחנו מתכוננים לחגי תשרי. והשנה, נדרשה מחשבה והכנה מיוחדת.  חשבנו שפיצול התפילות לשני מתחמים ייתן לנו את הפתרון המושלם והטוב. שעות רבות של עבודת הכנה הושקעה על ידי חברי וחברות המניין המשפחתי שלנו בכלל, ושליחי הציבור שלנו. המון דאגה ומחשבה ועשייה הושקעו על ידי  צוות עובדי ועובדות המועצה, תחת שרביטו של ראש המועצה אייל שמואלי — כולם כולם התגייסו כדי לאפשר למרות הכל תפילות כסידרן בתוך ימי הקורונה האלה. אפילו צוות הנגריה הקהילתית התגייס לשפץ את ארון הקודש הישן שלנו, להעמידו על מקומו, על מנת שנוכל להשתמש בו באולם התפילה המאולתר בבית ספר קשת. [ותודה עצומה לעופר כהן, רפי בוגנים ויוסי כהן, תבורכו!].

עשינו את כל ההכנות הדרושות כדי שנוכל, למרות הכל, להתכנס ולהתפלל ע"פ ההנחיות, במרחב בטוח. כמה זקוקים היינו השנה לרגעי ההתכנסות הללו, ביחד, גם עם מסיכות ואלכוג'ל וריחוק פיזי. ועדיין, כל כך רצינו והאמנו עד אמש כי נוכל לפלל יחד  לשנה של חיים טובים, של פרנסה וכלכלה, של בריאות ושמחה. ייחלנו מכל הלב  שנוכל לזעוק יחד למיגור המחלות והמגיפות, ולבקש את כל הברכות והטובות לשנה הזו, אף יותר מתמיד.

אבל בתוך עמינו אנו חיים, והמספרים לא נותנים מנוח. והמגיפה סוגרת על ישראל שוב, סוגרת על שכנינו, על יקירינו וגם על עצמינו. הסגר המלא שיתחיל מחר קורא לכולנו לעצור ולחשוב. וזה מה שעשינו לפני כמה שעות: עצרנו וחשבנו.

חברות וחברים, הקהילה שלנו שותפה באופן עמוק בתיקון העולם, בלימוד והוראת התורה שפנים רבות לה , בחיזוק ובחינוך לאחריות חברתית וערבות הדדית לכל אורך השנה – כיצד נוכל לעמוד מנגד בעת הזו? האם יכולים אנו לפעול בניגוד לערכינו שלנו? *כולנו מאמינות ומאמינים  כי אין קדוש יותר ונעלה יותר, וחשוב יותר מחייו של אדם, כל אדם באשר הוא או היא. המסורת שלנו ידעה להעמיד את ערך קדושת החיים מעל לכל ערך אחר, ומתוך כך הכל נידחה מפני ספק פיקוח נפש, הכל. גם יום הכיפורים.

וזה מה שהוביל אותנו  –  חברי וחברות ועד הקהילה יחד עם שליחי הציבור – להחלטה לסגור את בית הכנסת שלנו ומרחבי התפילה שתוכננו ליום הכיפורים הבא עלינו לטובה בהובלת המניין המשפחתי המסורתי בכפר.

כך הוחלט, בלב כבד, שלא תתקיימנה תפילות באופן פיזי בבית הכנסת שלנו ביום הכיפורים הקרוב, תפילות שבהכרח היו מובילות להתקהלויות שאותן צריך לנסות ולמנוע בעת הזו מפני ספק פיקוח הנפש שבדבר. אנחנו מאמינות ומאמינים כי זו חובתינו היהודית, המוסרית והערכית, ולא נוכל לעמוד ולעצום עיננו מראות ואוזנינו מלשמוע.

והלוואי והחלטה זו שלנו תתקבל באהבה, בהבנה וברצון על ידיכם, בוודאי על ידי מי מכם שתכננו להגיע.

ונכון כי אמנם לא נתכנס ביחד פנים אל פנים, אך יום הכיפורים מזמין כל אחת ואחד מאיתנו , בין לבד ובין במשפחה, להתבוננות, לתפילה זכה ולחשבון נפש בשלל דרכים נוספות. התנועה המסורתית נערכה מבעוד מועד לאפשרות של סגר, ואספה באתר התנועה מגוון דרכים לחוות את החג באופן משמעותי גם אם אחרת. הלינק לאתר התנועה: https://www.masortitishrei.com/

ואנחנו? ניפגש בזום. לפני כניסת החג ולאחר צאתו. נתכנס כשעתיים לפני הצום, בזום, למעמד "כל נדרי", לשירה ומקצת דברים מהלב של הרבה שלכם, וכך נעשה גם בצאת החג, אחרי גמר הצום, נתכנס בזום למעין 'נעילה' ותקיעות שופר. הודעה מפורטת עוד תצא.

ובנתיים, שני ארגזים מחכים מחוץ לבית הכנסת: באחד תמצאו מחזורים ובשני חוברות מיוחדות ליום הכיפורים בימי קורונה. נשמח שתעברו ותציידו עוד לפני החג במחזורי תפילה ובהנחיות כיצד לפלל ולהעביר את היום בבית, עם עצמינו. מי שמבקשים מחזור /חוברת ואינם יכולים להגיע לקחת – נשמח אנחנו להביא עד לביתכם. שלחו הודעה פרטית לרבָּה נטלי, ונדאג לכך מבעוד יום!

חברות וחברים, המילים הללו שיצאו מהלב, נכתבו בכאב אך גם באמונה שלמה ובתקווה שרפואה קרובה לבוא, לאדם ולעולם, ועוד יבואו ימים של חן וחסד לכולנו. בהוקרה ובברכת שנה טובה, תכתבו ותחתמו כולכם לחיים טובים ובריאות ושלום,  

שלכם –

עופר דוד – יו"ר המניין, והרבָּה נטלי

 

שידור "כל נדרי" ומעמד יזכור, בזום – יום ראשון, בשעה 16:00

כניסת הצום: 18:07

סיום הצום: 19:04

שידור "נעילה" ותקיעות שופר, בזום, יום שני בשעה 20:30

 

 

פורסם בקטגוריה ניוזלטר 'קולנו'

כתיבת תגובה

כתובת הדוא"ל שלכם לא תפורסם. שדות נדרשים מסומנים *

*

לוח תפילות ואירועים
הירשמו לניוזלטר השבועי "קולנו"