יום כיפור בקהילתנו

[shashin type="photo" id="4670" size="medium" columns="1" order="user" position="right"]חברה יקרה שעזבה את הכפר והקהילה, לפני מספר שנים, ובאה לבלות אצלנו את יום הכיפורים אמרה לי אמש, שאנחנו חייבים לשחזר ביום חול את הסצינה של "ברכת הילדים" בסופה של תפילת "נעילה" על מנת שאפשר יהיה לצלמה.

קשה ואולי לגמרי לא אפשרי!  אבל ניתן רק לתאר במלים את הקהל הגדול והמגוון, מימין ומשמאל לארון הקודש ושולחן התפילות, ובתווך שני שטיחים פרושים לאורך האולם כולו, כשילדים מכל הגילים והצבעים ישובים עליהם, טליתות פרושות מעל ראשם וכל ההורים מברכים את בנותיהם ובניהם בברכת הילדים.  מחזה מרגש במיוחד שלכבודו התכנסו עשרות משפחות שבאו להשתתף בטקס זה שבמוצאי יום הכיפורים. תקיעות השופרות ו"התחרות" השנתית – מי יהיה זה שיוכל להאריך בתקיעה, בודאי הרעידה ופתחה את שערי השמים לתפילותינו וביחוד לזו האחרונה, ברכת הילדים.  

בכוחם של כל הנוכחים לשמר בזכרונם רגע זה ואת החוויה ומאידך, כל מי שנעדר מתפילת "נעילה" אם ירצה יהיה עליו להסתפק בתאור הדברים, כי לפני ההבדלה שבין קודש לחול לא ניתן לצלם!

התפללנו השנה לראשונה במחזור של התנועה המסורתית והוא אכן מאיר עינים וכולל לבד מן הברכות, התפילות והקריאות בתורה גם מספר פיוטים חלקם מאשכנז וחלקם מיהדות ספרד וגם מבני זמננו משוררים ופייטנים תוצרת הארץ,  ברכות מיוחדות ואיזכורים המתאימים לזמננו ולמקום הימצאנו, מדינת ישראל. המחזור מאד ברור ונוח להתמצא בו, והתודה מגיעה לכל אלה שטרחו בעריכתו ובהוצאתו לאור.

יישר כח ותודות חמות מגיעות לכל חברינו שטרחו בהכנות לקראת החג, ארגון האולם לקהל במספר שאין אנו רגילים בו ברב השנה, הפעלת שלושה מעגלי לימוד אחרי "כל נדרי" שרבים נשארו לקחת בהם חלק, ארגון הסעות קלנועית לכל מי שמתקשה בעליות הרבות שבדרך, הרבה נטלי שטרחה בהכנותיה האישיות לקראת החג, וגם נצחה על כל השאר, וכל נושאי התפקידים בתפילות השונות החל מתפילת "כל נדרי" ועד תפילת ערבית שלאחר ה"נעילה" ושולחן הכיבוד לשבירת הצום שבהכנתו טרחו – מי אם לא אנשי תנועת נוע"ם?! 

ניתן לסכם שהתפילות היו רבות משתתפים, רבים מאלה שבאו לתפילת "כל נדרי " נשארו עד לסיום התפילה, דרשותיה של הרבה נטלי הרשימו רבים וקיבלנו הרבה תגובות חיוביות ותודות רבות על הארגון ועל התפילות.  

היה חשוב לנו ובדרך מאד מיוחדת כיבדנו את זכרם של שלושה מחברינו שהלכו השנה לעולמם: שלמה דה הרטוך ז"ל, רפי כהן ז"ל ומיכאל ראנד ז"ל.  

שרות הקלנועית שהופעלה במהלך החג  הסיע אל בית הכנסת וממנו חברי קהילה ומתפללים מתושבי הכפר במספר לא מבוטל.  סה"כ היו  16 הסעות, ו-26 אנשים השתמשו בשרות.  בתוכם גם תושבים שרצו להגיע מביתם אל בית הכנסת שפעל במועדון הזהב. 

היתה כוונה להפעיל שתי קלנועיות, את זו שלנו וקלנועית נוספת כדי שההסעות יתבצעו בזמן קצר, אך ברגע האחרון העמיד בעל הקלנועית השניה תנאים שאי אפשר היה לעמוד בהם ונאלצנו להסתפק רק באחת. אבל ראוי לציון הנהג שבצע את ההסעות בצורה מושלמת, וגם אם צריך היה לחכות זמן כלשהו להסעה זה לא היה נורא, ומה גם שבאותו זמן ניתן היה להשתתף באחד ממעגלי הלימוד.

אני מזמינה את כל אוחזי העט, להגיב ולספר על יום הכיפורים בקהילה הקונסרבטיבית, נשמח להערות חיוביות וגם אם יש למי מכם ביקורת בונה. 

שנזכה כולנו לגמר חתימה טובה, ולשנה טובה

אסתי 

 

 

 

 

 

Tסומן בתגיות: , ,
פורסם בקטגוריה חגים, ניוזלטר 'קולנו'

כתיבת תגובה

כתובת הדוא"ל שלכם לא תפורסם.

*

לוח תפילות ואירועים
הירשמו לניוזלטר השבועי "קולנו"